Kdy?
23. 5. – 1. 6. 2024
CO JSME VIDĚLI?
Hodně památek chráněných UNESCO, včetně těch přírodních .
MALBORK - největší hrad na světě z cihel, největší gotická stavba na světě, památka UNESCO.
GDAŃSK - Muzeum druhé světové války v Gdaňsku. Uvnitř se nachází jedna z největších historických expozic na světě a evropský unikát – Brána s jeřábem.
VILNIUS – hlavní město Litvy, historické centrum – památka UNESCO a umělecká čtvrť Užupie.
HRAD TRAKAI – vodní hrad na ostrově u Vilniusu.
RUNDALE – zámek, lotyšské „Versailles“.
RIGA – hlavní město Lotyšska, secesní skvosty v Evropě, historické centrum – památka UNESCO, Stalinův narozeninový dort – stavba z 50. let 20. st. a hangáry pro vzducholodě Zepelín (dnes tržnice), Kočičí dům, dům Černohlavců.
TARTU – estonské centrum kultury a vzdělání, nejstarší univerzita v zemi, malebné Radniční náměstí s šikmým domem a čtvrť Supilin.
TALLINN – hlavní město Estonska a zároveň nejzachovalejší středověké město v severní Evropě – památka UNESCO. Procházka v hradbách města s nádhernými výhledy. Návštěva moderního Tallinnu a prezidentského paláce a parku Kadriorg. Zlomená linie – památník
připomíná oběti největší mírové námořní tragédie v historii Evropy. Trajekt společnosti Estline se potopil na trase mezi Tallinnem a Stockholmem v roce 1994, zemřelo při tom 852 lidí.
HELSINKY – hlavní město Finska, Uspenská pravoslavná katedrála, kaple Ticha (celá stavba je ze dřeva), kostel vytesaný do skály, moderní knihovna Oodi – fenomenální, bílá katedrála Tuomiokirkko, stavby nejznámějšího finského architekta Aalta.
HORA KŘÍŽŮ – (Litva) křesťanské poutní místo (s pohanskou historií), které symbolizuje odpor Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. Kříže jsou dřevěné, kovové, plastové. Stále přibývají. Odhad – dnes asi 100 000!! I my jsme zde zakoupili kříž a umístili jsme ho na Hoře křížů.
KURSKÁ KOSA – památka UNESCO, Kurská kosa je tvořena hlavně písčitou půdou, proto se jí také říká „baltská Sahara“, Hora čarodějnic a tajemný les, vesnice Nida a Parnidisova duna.
KAUNAS – (Litva) kaunaský hrad, radnice s věží Bílá labuť, murál Starý moudrý muž.
CO JSME JEDLI?
Slavné cepelinai (jsou to bramborové knedlíky plněné masem či tvarohem), boršč, ryby…
KDE JSME BYDLELI?
V krásných hotelích (v Gdaňsku, Vilniusu 2 noci, v Rize, v Tartu, v Tallinnu (2 noci), v Klaipédě a poslední noc v Kaunasu.
ČÍM JSME JELI?
Autobusem jsme najeli 3950 km.
Po moři jsme se plavili trajektem z Tallinnu do Helsinek a zpět a z litevské Klaipédy na Kurskou kosu.
Tramvají v Helsinkách z přístavu do centra a zpět.
A pěšky jsme nachodili asi 110 km.
CO SE LÍBILO NEJVÍCE?
Pobaltská Sahara Kurská kosa, muzeum 2. světové války v Gdaňsku, Hora křížů, starobylý i moderní Tallinn, secesní a starobylá Riga, úžasné moderní kostely v Helsinkách a skvělá stavba moderní knihovny Oodi a pochopitelně skvostné ubytování v krásných hotelích a opulentní snídaně (uzený losos, olivy, palačinky, ovoce a zelenina, smoothie a jiné delikatesy). Klobouk dolů….
Pochopitelně i vítězství našeho hokejového týmu. Mistrovství jsme sledovali a finále jsme si užili v nádherném hotelu v Rize, kde nám fandili i návštěvníci a zaměstnanci hotelu J.
A CO SE LÍBILO PROFESORKÁM?
Dochvilnost a ukázněnost studentů. A vlastně celá exkurze.
A CO NÁM NECHYBĚLO?
Dobrá nálada.
A vše, co vypadalo, jako ztracené se vždy úspěšně našlo J.
A KDO NÁS EXKURZÍ PROVÁZEL A PEČLIVĚ PROGRAM PŘIPRAVIL?
Alena Lacinová
KAM POJEDEME PŘÍŠTÍ ROK V KVĚTNU?
Do Itálie a na Korsiku. Takže se těšte!! Už se na tom pracuje.
Autorka článku i fotografií: PhDr. Alena Lacinová