Kontakt
Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace
Hladnovská 1332/35
710 00 Slezská Ostrava
Dne 4. 6. 2013 proběhlo finále soutěže ORIGIN. Ta změnila svůj háv a zaměřila se na fotografie, coby výukový materiál.
Všichni soutěžící prokázali svou kreativitu a obrovský tvůrčí potenciál. Ve svých prezentacích soutěžní práce nás seznámili s metodickým využitím v hodinách, se způsobem sdílení s ostatními učiteli i s reakcí žáků na práci s uvedenými výukovými materiály.
Cenu diváka si odnesla Regína Hajná, ZŠ Město Albrechtice s prací Jak se mele.
Mezi vítěze patří:
3. místo
Alena Lacinová, Gymnázium Hladnov a Jazyková škola, Ostrava,
Gotická architektura
2. místo
Hana Stuchlíková, SPŠCHG Ostrava,
Morfologie rostlin - rostlinné orgány
1. místo
Vlasta Foltová, ZŠ Nový Jičín, Komenského 68, Nový Jičín,
Nový Jičín – městská památková rezervace
Všem gratulujeme!
Bonus :
Celá soutěž se natáčela. Po zpracování a zveřejnění uvedeme odkaz na webové stránky, kde si finále budete moci zhlédnout.
Semifinále celostátní soutěže proběhlo v prostorách naší školy 8. 11. 2012.
Do finále postoupilo 8 soutěžních prací. Podrobnosti naleznet na domino.nidv.cz
Finále již 4. ročníku ORIGIN, soutěže o nejlepší elektronický výukový materiál z autorské dílny učitele, se konalo 24. 10. 2012 v rámci minikonference Prameny tvořivosti.
Organizátorem soutěže bylo opět Gymnázium Hladnov a Jazyková školy s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace a Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum, Nový Jičín, příspěvková organizace.
Členové poroty, a zároveň přednášející, svými výstupy obohatili přítomné o nové závěry výzkumů, nové trendy a metody výuky:
Ondřej Neumajer (Pedagogická fakulta UK Praha) – Soutěží k učení,
Milan Hausner (ZŠ Lupáčova, Praha) – Nejpoužívanější online nástroje v ČR,
Martin Vonášek (Gymnázium Hladnov a Jazyková škola, Ostrava) – ?... Na mamuta aneb jak učit…?
Porota hodnotila grafiku a interaktivitu soutěžních výukových materiálů, ale především metodiku a přínos pro výuku. Soutěžní práce byly na velmi vysoké úrovni, o čemž svědčí i počet udělených cen.
Zvláštní cenu poroty získala Zuzana Jalůvková, Mendelova střední škola, Nový Jičín, prací Laboratorní cvičení z botaniky s využitím fluorescenčního mikroskopu.
Cenu diváka obdrželi tři soutěžící. Jednak:
Monika Janásková, Obchodní akademie, Český Těšín, jejíž soutěžní práce měla název Kvadratické rovnice, Gabriela Marková, ZŠ V. Martínka, Brušperk, s prací Vyjmenovaná slova a také Zbyněk Šostý, ZŠ P. Bezruče, Frýdek-Místek, jehož rozsáhlá práce nesla název Kompendium fyziky pro 6. a 7. ročník ZŠ.
Nejlepší práce, které si můžete prohlédnout na www.hladnov.cz, byly oceněny takto:
1.místo Monika Janásková, Kvadratické rovnice (Obchodní akademie, Český Těšín)
2.místo Gabriela Marková, vyjmenovaná slova (ZŠ V. Martínka, Brušperk)
3.místo Pavel Klouda, Lipidy (Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského a Gymnázium, Ostrava).
Gratulujeme!
Sponzoři:
Krajský úřad, Ostrava
Gymnázium Hladnov a Jazyková škola, Ostrava
Profimedia, s. r.o., Praha
Terasoft, a. s., Praha
Všem sponzorům děkujeme.
Za organizátory Dagmar Kocichová
Organizátor soutěže, Gymnázium Hladnov, Slezská Ostrava, ve spolupráci s KVIC, Nový Jičín, si kladl za cíl oslovit tvůrčí učitele všech ZŠ a SŠ v Moravskoslezském kraji, umožnit jim prezentovat své výukové materiály i metody a formy využití ve výuce a porovnat je, jako i své prezentační schopnosti, s kolegy z jiných škol. Záštitu nad soutěží si vzala Jednota školských informatiků (JSI).
Finále se konalo 12. prosince 2008 v multimediální učebně Gymnázia Hladnov. V nezávislé porotě byl zastoupen KÚ MSK Mgr. Jitkou Halfarovou, KVIC, Nový Jičín, Mgr. Blankou Kozákovou, ICeMSK (Informační centrum Moravskoslezského kraje) ředitelem Mendelova gymnázia z Opavy Mgr. Petrem Pavlíčkem, a JSI nezávislým novinářem a redaktorem portálu Česká škola Jankem Wagnerem. Porotě předsedal Ing. Milan Hausner, ředitel ZŠ Lupáčova, Praha, mezinárodně uznávaný odborník na výukové objekty.
Během patnácti minut představil každý finalista výukový materiál, předvedl jeho metodické využití a odpověděl na případné dotazy poroty.
Kritéria hodnocení byla jednoznačně dána propozicemi při vyhlášení soutěže 15. září 2008. Vzhledem k tomu, že výukové objekty nebyly tematicky, rozsahově ani softwarově omezeny a jedním z kritérií hodnocení byla i prezentační schopnost soutěžících, neměla porota lehkou práci. Nakonec se rozhodla udělit výjimečně i
4. místo, a to Mgr. Tomáši Kopcovi, PrimMat, Soukromá střední škola podnikatelská, Frýdek-Místek, za přínos v tvorbě otevřených výukových objektů a vytvoření obsáhlého elektronického materiálu „Prezentace příkladů v matematice“.
3. místo zaslouženě patří Mgr. Jana Pastuchové, Gymnázium Bohumín, za „Les - výukový matriál pro primu“,
2. místo Mgr. Ivě Skybové, Gymnázium Hladnov, Slezská Ostrava, za výukové objekty „Variace. Permutace. Kombinace“.
Vítězem - 1. místo - soutěže je Mgr. Martin Vonášek, Gymnázium Hladnov, Slezská Ostrava, za výukový materiál „Sjednocení Itálie a Německa“, který si odnesl i Cenu diváka.
Pořadí ostatních soutěžících nebylo určeno.
Všichni soutěžící obdrželi drobné upomínkové předměty a vítězové si odnesli hodnotné ceny díky sponzorským darům firem: AV MEDIA, a.s., BSP Multimedia, s.r.o., Dosli, Google, KVIC Nový Jičín, KÚ MSK, Microsoft, Profimedia, s.r.o., Terasoft, a.s.
Hostem a garantem soutěže byla PhDr. Jaroslava Wenigerová, bývalá náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje. Po zhlédnutí vystoupení prezentujících vyjádřila překvapení nad vysokou úrovní soutěže.
Předseda poroty Ing. Milan Hausner na závěr zdůraznil: „Mnohé soutěžní výukové materiály mají takovou úroveň, že s přehledem mohou konkurovat objektům z evropského portálu LRE“. A to od zástupce ČR v bruselské skupině odborníků na metody rozvoje využití interaktivních tabulí a ICT ve výuce IWB (Interactive WhiteBoards) obzvlášť potěší.
Mgr. Dagmar Kocichová
Konference "Prameny tvořivosti" organizovaná dne 13. 11. 2009 Gymnáziem Hladnov, Slezská Ostrav, byla svým obsahem v ČR ojedinělá. Nesla se v duchu motta prof. Karla Rýdla, CSc: "Jak dlouho budeme ještě dnešní děti učit ve včerejších školách předvčerejšími metodami pro zítřek?" a konala se na počest Evropského roku tvořivosti a inovace vyhlášeného EU.
Hlavní částí konference byl již 2. ročník soutěže ORIGIN, soutěže o nejlepší elektronický vyýukový materiál z autorské dílny učitele. Záštitu nad soutěží si vzala Jednota školských informatiků a odborným garantem byl PhDr. Ondřej Neumajer, Ph.D., VÚP.
Konferenci uvedl ředitel školy Mgr. Danil Kašička. Jako host vystoupila náměstkyně hejtmana MSK Mgr. Věra Palková.
Stěžejní referát "Tvůrčí učitel – tvůrčí žák" přednes lIng. Milan Hausner, ředitel ZŠ Lupáčova, Praha. "Rosteme a měníme se aneb rvp.cz v novém" byl příspěvek PhDr. Ondřeje Neumajera Ph.D. a velmi emotivně působivý závěrečný příspěvek "Škola 21" patři Ing. Bořivoji Brdičkovi Ph.D., PdF UK Praha.
Hlavním programem konference bylo finále soutěže ORIGIN.
Podle slov předsedy poroty, Ing. Milana Hausnera, nebylo rozhodování jednoduché. Porota udělila cenu "Za zvláštní přínos v propagaci MSK mezi žáky" Mgr. Petře Huskové a Mgr. Dagmar Machálkové za materiál "Putování s Pepíkem". Cenu diváka získal Mgr. Martin Vonášek s prací "Světová válka". Třetí místo bezpochyby patřilo soutěžní práci "V naší škole straší" od Mgr. Hany Dobrozemské. Druhé místo zaslouženě obdržel Mgr. Martin Vonášek a jeho výukový materiál "Světová válka". Vítězem se stal Mgr. Tomáš Kopec díky výukovému objektu "Matematika bez učebnic a sešitu".
Chtěli bychom poděkovat všem sponzorům, bez nichž by se konference i soutěžjen obtížně organizovala. jedná se o:Profimedia s.r.o., Terasoft a.s., BSP Multimedia s.r.o.
Soutěžní práce
6. 12. 2011 proběhl již třetí ročník akce pro pedagogy všech ZŠ a SŠ Moravskoslezského kraje ORIGIN – soutěže v tvorbě elektronických výukových materiálů z autorské dílny učitele.
Finále soutěže bylo součástí minikonference Prameny tvořivosti, na níž vystoupil Mgr. Martin Vonášek. Tema „V čele závodu“pojednávalo o současné době, době neradostných vizí v oblasti vzdělávání, a o nutnosti podporovat spolupráci učitelů a jejich tvořivost a o potřebě následného přenášení na žáky.
Janek Wagner v příspěvku „Moderní technologie na dosah“ seznámil přítomné se současnými technologiemi, které jsou k dispozici a které bychom mohli ve škole mít. Ale i s trendy v oblasti ICT, jež je vhodné sledovat.
Ing. Bořivoj Brdička, PhD. ve svém příspěvku „Co potřebujeme víc – tvořivost nebo balíček ctností“ otevřel přímo filosofickou otázku. Potřebujeme, aby žáci plnili své úkoly, byli zodpovědní ke své práci, tedy oplývali ctnostmi hodnými žáka školy nebo chceme, aby žáci byli tvořiví a kreativní. V závěru dochází k závěru, že je nutná kombinaci obého, budování zlaté střední cesty a zároveň vytváření kreativního školního prostředí.
Všichni tři přednášející byli současně členové poroty.
Hostem minikonference byla i zástupkyně Krajského úřadu, Ostrava, odboru školství, Ing. Jana Trombíková.
Porota hodnotila podle všechny soutěžní práce podle předem stanovených kritérií a rozhodla takto:
Diváci vyhodnotili jako nejlepší výukový objekt rovněž práci R. Hajné, Cenu diváka tedy získala práce – Násobilka v Bradavicích
Děkujeme hlavním sponzorům soutěže – firmě Promethean za zapůjčení techniky a věcné ceny pro vítěze a Krajskému zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informačnímu centru, Nový Jičín, příspěvková organizace.
Rovněž děkujeme i dalším sponzorům, mezi něž patří:
Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava, příspěvková organizace
Hladnovská 1332/35
710 00 Slezská Ostrava
Telefon: 596 241 073
E-mail: gymnazium@hladnov.cz
Web: hladnov.cz
Č.ú.: 14639761/0100
IČ: 00 842 753
ID datové schránky: v2wyu8n